Washington udolal Toronto, sérii ovládl 4:2

Toronto Maple Leafs – Washington Capitals 1:2 po prodl. (konečný stav série: 2:4)

Posledním postupujícím celkem do druhého kola play off Stanley Cupu jsou hráči favorizovaného Washingtonu, kteří zvítězili na ledě Toronta 2:1 po prodloužení a celou sérii ovládli poměrem 4:2 na zápasy. Nejlepší tým základní části se v semifinále Východní konference utkání s Pittsburghem, dojde tak k dalšímu dílu soubojů mezi Alexem Ovechkinem a Sidneym Crosbym. Šestý duel série proti Torontu dospěl za nerozhodného stavu 1:1 až do prodloužení, které ukončil v čase 46:31 švédský útočník Marcus Johansson.

Ottawa rozhodla v prodloužení, Boston končí

Boston Bruins – Ottawa Senators 2:3 (konečný stav série 2:4)

Vyloučení Davida Pastrňáka po přidržení soupeře v prodloužení vykreslilo scenérii pro vítěznou akci Ottawa Senators, kteří v přesilovce trefili výhru 3:2 a s ní postup do druhého kola play off. Šestý zápas série na ledě Boston Bruins rozhodl Clarke MacArthur, jenž téměř dvě sezony nehrál hokej kvůli otřesům mozku a do NHL se vrátil teprve začátkem dubna. V čase 73:30 usměrnil za záda brankáře Tuukky Raska přihrávku Bobbyho Ryana a poslal Senators o patro výš, kde čekají New York Rangers.